Чим більше ви читаєте, тим грамотніше і цікавіше спілкуєтесь. І вибір правильної літератури грає тут не останню роль. У цій статті ми розповідаємо, чим поглиблене читання відрізняється від поверхневого і які книги потрібно читати, щоб стати чудовим співрозмовником.
Дослідження, опубліковане в Journal of Business Administration, показало, що книги, які студенти читають у ВУЗах, безпосередньо впливають на їх рівень грамотності. Чим більше і швидше людина читає, тим краще вона вміє висловлювати свої думки при спілкуванні.
Студенти, які читали наукові журнали, класичну художню та науково-популярну літературу, краще справляються з побудовою складних речень синтаксично, ніж ті, хто читає нехитру белетристику (детективи, фентезі, комікси) або виключно веб-агрегатори начебто Reddit, Tumblr і Buzzfeed. Найвищі оцінки отримали студенти, які читають серйозні академічні видання, найнижчі — ті, хто читає тільки веб-контент.
Різниця між поглибленим і поверхневим читанням
Поглиблене читання — це повільне, зосереджене читання текстів зі складними моральними питаннями, яке відрізняється від поверхневого читання не тільки пізнаванням нових слів. Поглиблене читання можливо, тільки якщо у вас є текст, в якому багато деталей, алюзій, метафор. Тоді в мозку читача активуються ті ж області, які задіяні при переживанні нового досвіду.
Крім того, поглиблене читання сприяє збільшенню емпатії, вмінню співчувати. Читач, глибше занурюючись в прочитане, починає рефлексувати, аналізувати і приміряти прочитане на себе і свій досвід. Також під час читання людина помічає, що саме — авторські прийоми, стильові особливості, побудова сюжету — робить книгу цікавою та унікальною, а значить, вчиться використовувати іх для себе.
Поверхневе читання — це тексти, які ви можете знайти в онлайн-блогах або на розважальних сайтах (особливо статті зі списками і жовтими заголовками). Таким текстам не вистачає оригінального стилю, власної точки зору і аналізу, які могли б стимулювати думку. Це легкі короткі тексти, за якими ви швидко водите очима і забуваєте через кілька хвилин.
Поглиблене читання синхронізує роботу відділів мозку
Поглиблене читання включає в роботу відділи мозку, відповідальні за зір, слух і мову. При читанні і написанні активізуються такі мозкові центри:
Центр Брока: дозволяє сприймати ритм і синтаксис, допомагає синтезувати окремі звуки в сформульовану думку.
Область Верніке: впливає на сприйняття окремих слів і сенсу в загальному змісті.
Кутова звивина: відповідальна за сприйняття та використання мови.
Ці центри з’єднані між собою групою волокон, які допомагають людині зв’язувати і синхронізувати мову з ритмом. При читанні ваш мозок відчуває інтонацію, яка властива складним текстів, і потім прагне наслідувати їй, коли ви з кимось спілкуєтесь.
Існує два способи використовувати глибоке читання, щоб навчитися краще спілкуватись.
1. Читайте вірші
У дослідженні, опублікованому в Journal of Consciousness Studies, вчені повідомили про виявлення активності в областях мозку, відповідальних за читання, яка по-різному проявлялася при читанні різних текстів.
Чим більш емоційно насиченим був текст, тим частіше на написане відгукувалися області мозку (в основному в правому півкулі, які звичайно реагують на музику.
Порівнюючи поезію і прозу, вчені змогли довести, що при читанні поетичних текстів активізується кора задньої частини поясної звивини і медіальна скронева частка — області мозку, відповідальні за самоаналіз.
Коли люди, що знаходились під спостереженням читали свої улюблені вірші, сильніше виявлялася активність частин мозку, відповідальних за пам’ять, ніж областей, відповідальні за читання. Це означає, що перечитування улюблених віршів — свого роду гарний спогад, яке викликає сильні емоції. А сильні емоції завжди гарні для творчості.
2. Читайте класичну художню літературу
Розуміння психологічного стану інших людей — найважливіший навик для побудови складних соціальних відносин, властивих людському суспільству. І саме це допомагає людині знаходити цікаву тему із співрозмовником.
В теорії свідомості було проведено не так багато досліджень, які дозволяють зрозуміти, чим наша свідомість відрізняється від свідомості інших людей і як розрізняються наші емоції. Але недавні експерименти показали, що читання класичної художньої літератури допомагає краще розуміти чужі емоції, стан, особливості мислення.
Читання художньої літератури стимулює розвиток пізнавальних здібностей сильніше, ніж читання журналів, інтерв’ю і навіть науково-популярної літератури.
Замість перегляду ТБ зосередьтеся на глибокому читанні
Час, проведений за переглядом телевізійних програм, майже завжди витрачено даремно, так як здатності мозку до навчання і сприйняття практично миттєво падає до мінімуму.
Читання постів в забавних пабликах, статей у розважальних журналах і легкої белетристики може бути цікавим заняттям, але для мозку ніякої користі не несе. Якщо ви серйозно налаштовані навчитися розуміти інших людей, використовуйте більше часу на вдумливе читання художньої літератури, поезії, наукових статей і статей про мистецтво, в яких використовується цікав мовні словосполучення і які змушують вас думати і розвиватись.
Джерело